Ala-asteen oppituntimateriaalit
- Koulunkäynnin tärkeys
Oppitunnin avulla tutustutaan kehitysmaiden elämään ja mietitään koulunkäynnin tärkeyttä. Millaisia esteitä kehitysmaiden lapsilla on kouluun pääsemisessä?
Tehtävä sopii äidinkielen, maantiedon, yhteiskuntaopin ja ympäristötiedon tunneille.
Kesto: 1 oppitunti
- Kysymyspenkki
Kysymyspenkin avulla oppilaat tutustuvat kehitysmaiden lasten elämään käyttämällä omaa mielikuvitusta ja esiintymistaitoja.
Tehtävä sopii äidinkielen, yhteiskuntaopin, ilmaisutaidon ja kuvaamataidon tunneille.
Kesto: 20-45 min.
- Maailman lapset
Tehtävän tarkoituksena on saada lapset havaitsemaan, että kaikissa
maailman lapsissa on paljon samaa, asuivat he missä maassa tahansa. Tehtävän eri osia voidaan myös käyttää erikseen.
Tehtävä sopii äidinkielen, maantiedon, yhteiskuntaopin ja ympäristötiedon tunneille.
Kesto: 1 oppitunti
- Nenäpuu
Oppilaat askartelevat Nenäpuun ja koristelevat sen Nenillä, joihin he kirjoittavat syitä miksi koulunkäynti on niin tärkeää kaikille maailman lapsille.
Tehtävä sopii kuvaamataidon, yhteiskuntaopin ja maantiedon tunneille.
Kesto: 1 oppitunti
- Projekti-idea: Luovuus kukkimaan!
Tehtävässä oppilaat tutustuvat kehitysmaiden lasten elämään ja kertovat heidän tarinansa käyttämällä omaa luovuuttaan. Tarinat voidaan kertoa lyhyen filmin, taideteoksen, piirustuksen tai valokuvanäyttelyn avulla. Samalla opitaan millaisia esteitä kehitysmaiden lapsilla on kouluun pääsemisessa ja miksi koulunkäynti on tärkeää kaikille maailman lapsille.
Tehtävä sopii kuvaamataidon, äidinkielen ja taideaineiden tunneille.
Kesto: 1-3 oppituntia
- Toisen asemaan eläytyminen
Tehtävässä oppilaat eläytyvät kehitysmaiden lapsen tarinaan käyttämällä draaman tekniikoita ja omaa luovuuttaan.
Tehtävä sopii äidinkielen, yhteiskuntaopin, taideaineiden ja ilmaisutaidon tunneille.
Kesto: 1 oppitunti
- Salapoliisi
Tehtävässä selvitetään oman mielikuvituksen avulla kehitysmaiden lasten kuviin liittyviä asioita. Lopuksi katsotaan lasten tarinat ja keskustellaan miten tarinat erosivat siitä mitä valokuvasta pystyi päättelemään.
Tehtävä sopii äidinkielen, yhteiskuntaopin ja ilmaisutaidon tunneille.
Kesto: 30-45 min.