21.10.2011
Ensimmäinen Nenäpäivä-kampanjan viikonloppu on edessä – oiva aika pöljäillä! Tässä pari virallista Nenäpäivä-esimerkkiä:
Helsingin Kiasman ARS 11 –näyttely haluaa muuttaa ajatuksesi Afrikasta ja nykytaiteesta. Nenäpäivä komppaa! Näyttely monipuolistaa kuvaa siitä, mitä kaikkea Afrikka, nykytaide ja afrikkalainen nykytaide voivat olla. Mars Kiasmaan lauantaina 22.10., kun tarjolla on ARS 11 –näyttelyn ilmainen perhepäivä. Ohjelmaa on koko päivän kaikenikäisille, vauvasta vanhemmille. Näyttelysalissa kiperiin kysymyksiin vastaa päivystävä opas. Näyttelyn inspiroimana koko perhe voi luoda nonstop-työpajassa omaa taidettaan rautalangasta, videokasettinauhasta, kankaasta ja magneeteista. Kaiken keskellä häärää myös Nenä. Käy tutustumassa ja tue Nenäpäivää vaikka pääsylipun hinnalla. Auttaminen voi olla hauskaa ja luovaa!
Turussa Mikaelinkirkossa on sunnuntaina 23.10. mahdollisuus nauttia Tomi Metsäkedosta ja Tuomasmessusta, Nenä päässä! Neljättä kertaa järjestettävässä messussa jokainen sisään tulija saa muistoksi punaisen nenän. Ennen messua klo 17.30 kirkossa tunnelmoi Tomi Metsäketo. Varsinainen messu alkaa konsertin jälkeen, ja messun aikana otetaan videoyhteys Afrikkaan. Tuomasmessuun on vapaa pääsy. Tapahtuman kolehti menee lyhentämättömänä Nenäpäivän kohteisiin.
Äläkä unohda Nenäpäivän tiimejä, joita on jo kymmeniä! Kommentoi, kannusta ja jaa tietoa tiimeistä tutuillesi. Kannattaa aloittaa suurilompsaisimmasta tutusta – sehän voi olla pomosi tai naapurin audimies! Muille voit muistuttaa, että pienikin summa on arvokas. Kahdella eurolla lapsi saa ripulilta suojaavan rokotteen. Aika merkittävä juttu, kun maailmassa kuolee ripuliin tällä hetkellä yli miljoona lasta vuodessa.